Historia Kosmetologii – jej znaczenie

Do początku XX wieku defekty własnego wyglądu korygowano domowymi sposobami, jednak wraz z szybkim rozwojem materiałów i technik, jaki dokonał się w ubiegłym stuleciu, możliwości zbliżenia się do swojego ideału, dostępność zabiegów z zakresu kosmetologii, medycyny estetycznej, dermatologii i chirurgii plastycznej znacznie się zwiększyły i stały się teraz bliskie, jak nigdy dotąd. Współczesna kosmetologia zajmuje się przede wszystkim zdrowiem człowieka w powiązaniu z wyglądem zewnętrznym (zwłaszcza z kondycją skóry).

Nieustający boom w kosmetyce zauważalny dzisiaj, sprawia, że jest ona ważną i prężnie funkcjonującą gałęzią przemysłu i biznesu, bez której nie sposób się obejść. Gwałtowny progres obserwowany w dziedzinach medycyny, biochemii, fizjologii, pozwolił zrozumieć zjawiska zachodzące w skórze człowieka, a przede wszystkim czynniki wpływające na proces starzenia. W kosmetyce XXI wieku rozwijają się już wcześniej zapoczątkowane dwa trendy. Pierwszym z nich jest kosmetyka holistyczna wraz z szeroko pojętym zdrowym trybem życia ( prawidłowym odżywianiem się, sportem, masażami, kosmetykami niskoinwazyjnymi, usprawniającymi naturalne procesy zachodzące w naskórku i skórze).

Drugi trend reprezentuje tzw. kosmetyka mocno inwazyjna, która daje krótkotrwałe efekty szybko następujące po zaprzestaniu dozowania danego preparatu. Rodząca się nowa świadomość społeczeństwa już teraz weryfikuje obie metody, wybierając trafne zabiegi podtrzymujące zdrowie i urodę. Proces starzenia się skóry postępuje nieuchronnie wraz z wiekiem, kiedy to zjawisku powstawania zmarszczek towarzyszy spadek poziomu hormonów w organizmie. Hormon wzrostu, testosteron, DHEA oraz melatonina są wytwarzane przez organizm w znacznej mierze do 20 roku życia.

Ponadto takie czynniki zewnętrzne jak promieniowanie słoneczne, zanieczyszczone środowisko, nikotyna, pożywienie bogate w konserwanty, gwałtowne odchudzanie, nieprawidłowa pielęgnacja ciała, stresujący tryb życia, klimatyzacja i upływający czas, bezlitośnie stymulują procesy powstawania zmarszczek, aktywując wolne rodniki w organizmie. Łącząc się z innymi substancjami chemicznymi takimi jak np. włókna kolagenowe, wolne rodniki powodują uszkodzenie jądra komórki i pogorszenie jej jakości. Ciało broni się przed tym poprzez układ enzymów antyoksydacyjnych (zwanych antyoksydantami), ale począwszy od 20 roku życia jego zdolności obronne maleją, a skóra nie potrafi bronić się sama.